Co ważniejsze: głowa czy serce?

Odpowiedź na to pytanie to odwieczny dylemat każdego z nas, bez względu na wiek, kulturę, życiowe doświadczenie. Jeżeli głowa mówi: ,,tak" a serce: „nie”, albo odwrotnie, mamy wewnętrzny konflikt, co uwidacznia się w ciele w postaci napięć i/albo symptomów bólowych.


Ta podwójność to jeden z aspektów najbardziej pierwotnego dylematu. Stać po swojej stronie, realizować własne potrzeby czy pragnienia, a może spełniać wymogi partnera, rodziny czy społeczeństwa? Miłość własna, czy akceptacja społeczeństwa, co ważniejsze?


Serce chce kochać i być kochane, głowa przechowuje rodzinne skrypty, przekonania, wiedzę, decyzje, normy, zasady… Ciało odbiera wszystkie docierające do nas bodźce. Od poczęcia aż po kres życia. Nawet te, których świadomie nie rejestrujemy. W ciele zapisane są wszystkie urazy z przeszłości. Przeszłość zapisana w ciele; w pamięci komórkowej, w tkance łącznej, powięzi plus nasze bieżące konflikty często prowadzą do ogromnego cierpienia fizycznego bądź/i emocjonalnego. Kiedy cierpienie jest nie do wytrzymania pacjent przychodzi z prośbą o pomoc i wierzy, że dostanie cudowną pigułkę, receptę, radę jak odmienić świat: partnera, szefa, rodziców, dziecko. Szuka winnego i wierzy, że jeżeli terapeuta go znajdzie i ukarze, to sprawi, że życie pacjenta wróci do równowagi.


A tymczasem to ciało (kiedy jest zintegrowane z sercem i z duszą) zna odpowiedź na wszystkie dylematy. Ciało nigdy nie kłamie, przez lata cierpliwie znosi walkę głowy i serca, pozwala oszukać się tabletkami, znieczulić.
Ktoś mądry kiedyś powiedział, że dla tych, którzy nie czują szeptu wymyślono krzyk. Ciało przez lata niesłuchane zaczyna krzyczeć, chorować…

Właśnie tacy pacjenci trafiają do nas. Z bólami ciała i/lub duszy. Celem naszej terapii jest przede wszystkim odszyfrowanie komunikatu ciała, wysłuchanie tego co ma do powiedzenia głowa i odkrycie pragnień serca. Decyzja czy posłuchać głowy czy serca, a może wybrać jakieś trzecie wyjście, które w miarę bezbolesny sposób zintegruje głowę i serce – zawsze należy do pacjenta. Kiedy podejmie ją w pełni świadomie, symptomy przestają być potrzebne.


(fragment książki: RÓŻOWA RĘKAWICZKA. HISTORIE ZAPISANE W CIELE
Ewa Klepacka, Jacek Sobol, która ukaże się na jesieni 2014 roku)